Przedstawiamy kilka propozycji, ale jesteśmy otwarci na nowe pomysły i działania. Drużyna nie musi realizować wszystkich przedstawionych propozycji.

  1. Uczniowie mogą uczestniczyć w konkursach i akcjach Fundacji Oddech Życia: „Mój przyjaciel w masce #MukoPrzyjaciel #MukoFriend” oraz w „Dniu Wiatraczka dla słonych dzieci” (akcje opisane na kolejnych stronach).
  2. Uczniowie mogą przygotowywać gazetki ścienne lub papierowe, audycje audio lub wideo, materiały na stronę szkoły czy Facebooka o tematyce związanej
    z mukowiscydozą przykładowo w odniesieniu do aktualnych wydarzeń (Światowy Tydzień Mukowiscydozy 8.09.2018, Europejski Tydzień Mukowiscydozy
    19-25.11.2018, Ogólnopolski Dzień Wiatraczka dla słonych dzieci 21.11.2018). Terminy oraz możliwe tematy przesyłałby koordynator akcji z naszej Fundacji. Fundacja dysponuje też materiałami do ewentualnego przedrukowania.
  3. Uczniowie mogą zaangażować się w projekt wspierania chorych na mukowiscydozę dzieci. Fundacja może udostępnić „Drużynie Oddechu” imię i wizerunek chorego na mukowiscydozę dziecka w innym regionie Polski wraz z krótką historią (dziecko w podobnym wieku). Zadaniem drużyny będzie przygotować list (albo listy od poszczególnych członków drużyny” w którym wesprze dziecko, pokaże solidarność, opowie o swojej drużynie, szkole i regionie i miejscowości. Drużyna będzie mogła przygotować nie tylko list(y), ale też materiały video (np. nagrane telefonem czy kamerą pozdrowienia), prace plastyczne.
  4. Uczniowie mogą przygotować akcję charytatywną na rzecz konkretnego chorego
    z mukowiscydozą (Fundacja Oddech Życia może wskazać chorego ucznia z regionu, powiatu, gminy Drużyny lub z innego województwa – decyzja należałaby do Drużyny, czy chce wesprzeć chorego lokalnie, czy pokazać solidarność z chorym z odległego województwa). Akcja charytatywna może być przeprowadzona na kilka sposobów:

    1. Całoroczna zbiórka nakrętek, makulatury z przeznaczeniem dochodu ze sprzedaży na wsparcie chorego dziecka.
    2. Zorganizowanie w szkole zbiórki słodyczy przed Świętami Bożego Narodzenia, z przeznaczeniem na paczkę dla chorego dziecka.
    3. Zorganizowanie eventu charytatywnego podczas którego będą zbierane pieniądze z przeznaczeniem dla chorego dziecka. Fundacja Oddech Życia przygotuje puszki kwestarskie i przeszkoli lidera Drużyny Oddechu z zasad przeprowadzania zbiórki. Zbiórka może być przeprowadzona np. podczas ogólnodostępnego wydarzenia typu piknik rodzinny, zawody sportowe, koncert, przedstawienie teatralne.
  5. Uczniowie mogą zaangażować się w pomoc Fundacji Oddech Życia podczas organizacji różnego rodzaju wydarzeń i kampanii społecznych. Przykładowo Drużyna Oddechu może pomóc rozdawać wiatraczki i ulotki o mukowiscydozie podczas obchodów Dnia Wiatraczka 21 listopada br. O możliwych sposobach zaangażowania informowałby koordynator akcji z naszej Fundacji.

Jak stworzyć „Drużynę Oddechu”?

Prosimy o zgłoszenie powołania „Drużyny Oddechu” mailowo na adres [email protected]. W mailu prosimy podać adres i nazwę szkoły, klas/y (wiek uczniów), orientacyjną liczbę uczniów, oraz informację kto będzie zarządzał drużyną (zwykle jest to nauczyciel, wychowawca). Rejestracja jest bezpłatna, nie wiąże się z żadnymi wymaganiami, służy jedynie ułatwieniu komunikacji między szkolną Drużyną Oddechu a nami – Fundacją Oddech Życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *